Nissan ARIYA 2023 Ägarmanual
9.21.5. Använda ProPILOT-assistans

Tryck på reglaget ProPILOT Assist (A). Detta aktiverar ProPILOT Assist-systemet.
Statuskontrollampan för ProPILOT Assist (B) lyser med vitt sken.
En skärm visas under en tid som indikerar status för körhjälpfunktionerna.
När körhjälpmedel är aktiverade:
Zon
Körhjälp
[Framåt]
Intelligent Emergency Braking (intelligent nödbromssystem) med fotgängaravkänning
Intelligent Forward Collision Warning (intelligent frontkollisionsvarning)
[Körfält]
Identifiering av körfält (LDW)
Intelligent Lane Intervention (intelligent filbytesvarnare)
[Döda vinkeln]
Identifiering av döda vinkeln (BSW)
Intelligent Blind Spot Intervention (intelligent dödvinkelvarnare) (tillval)
När något av ”varningssystemen” är aktiverat kommer
”-märket att visas i varje zon.
När något av ingripandesystemen är aktiverat är
”-märket att visas i varje zon.
När inget system är aktiverat visas [AV] i varje zon.
För att ändra status för körhjälpmedel, använd rullningsratten (1) för att navigera på inställningsskärmen. För ytterligare information, se
.Accelerera eller bromsa ditt fordon till önskad hastighet och tryck ner SET-reglaget (C).
ProPILOT Assist-systemet börjar automatiskt hålla den inställda hastigheten. Aktiveringskontrollampan för ProPILOT Assist (D) och statuskontrollampan för ProPILOT Assist (B) lyser med blått sken. När ett framförvarande fordon upptäcks och färdas med en hastighet på 30 km/h (20 MPH) eller lägre och CANCEL-reglaget trycks ned i riktning mot SET- ställs hastigheten för fordonet in på 30 km/h (20 MPH).

När systemet Intelligent Lane Intervention (intelligent filbytesvarnare) och systemet Intelligent Emergency Braking (intelligent nödbromssystem) med fotgängaravkänning har aktiverats i inställningsmenyn på fordonsinformationsskärmen, kommer dessa system att slås på samtidigt om du slår på ProPILOT Assist-systemet. Om systemet den Intelligent Lane Intervention (intelligent filbytesvarnare) och det iIntelligent Lane Intervention (intelligent filbytesvarnare) med Pedestrian Detection -system är inaktiverade I inställningsmenyn kommer dessa system automatiskt att slås på när styrassistentsystemet är aktivt. För ytterligare information, se
, och .
När CANCEL-reglaget trycks ned i SET- riktning under följande förhållanden kan ProPILOT Assist-systemet inte ställas in och indikatorn för inställd hastighet (1) blinkar i cirka 2 sekunder:
Vid körning under 30 km/h (20 MPH) och ett framförvarande fordon inte upptäcks.
När växelspaken flyttas från läget D (Körläge) eller B läge
När parkeringsbromsen är åtdragen
När bromsarna styrs av föraren
När ProPILOT Park (tillval) är aktiverat.
När ESP-systemet är avstängt. För ytterligare information, se
.När läget [SNOW] är valt (4WD-modeller).
När ESP-systemet (inklusive traction control-systemet) är aktiverat
När ett hjul slirar
När en dörr är öppen
När förarens säkerhetsbälte inte är fastsatt