Nissan ARIYA 2023 Ägarmanual

10.6. Om litiumjonbatteriet laddas ur helt

Om indikatorlampan för effektbegränsning image tänds är dragmotorns effekt begränsad, vilket resulterar i minskad fordonshastighet. Parkera på en säker plats innan litiumjonbatteriet är helt urladdat och det inte finns någon ström kvar som kan driva fordonet.

Om det går ställer du strömbrytaren i läget OFF medan du väntar på assistans för att undvika att 12-voltsbatteriet laddas ur.

image

Om litiumjonbatteriet laddas ur helt:

  • Fordonet ställs automatiskt i läget ON och det kommer inte att vara möjligt att ställa om till läget READY.

  • Fordonet ställs automatiskt om till läget N (neutral) och det kommer inte att vara möjligt att köra fordonet.

image

Om fordonet befinner sig i läget N (neutral), och litiumjonbatteriet och 12-voltsbatteriet laddas ur helt, kan fordonet inte ställas i läget P (parkering). Om detta inträffar, ansätt parkeringsbromsen ordentligt.

För att placera fordonet i läget READY, så att bilen kan köras, ska litiumjonbatteriet laddas tills körräckvidden på instrumentpanelen ändras från ”---” till ett numeriskt avstånd.

image
  • Viss vibration kan uppstå när fordonet stannar om litiumjonbatteriet blir helt urladdat. Det är inte ett funktionsfel.

  • Om litiumjonbatteriet är helt urladdat, måste det ladda tills dess att varningslampan för låg batteriladdning (gul) stängs av (vit).

Överordnat ämne: