Nissan ARIYA 2023 Ägarmanual
9.25.2. Slå på eller av RAB-systemet

- Fordonsinformationsskärm
- Varningslampa för RAB-systemet
- Rattreglage (vänster sida)
Utför följande steg för att slå på eller stänga av RAB-systemet.
Tryck på
knappen tills [Inställningar] visas på fordonsinformationsskärmen och tryck sedan på bläddringsreglaget. Använd bläddringsreglaget för att välja [Förarassistans.] Tryck sedan på bläddringsreglaget.
Välj [Nödbroms] och tryck på bläddringsreglaget.
Välj [Autom. bromsn. bak] och tryck på rullen för att slå på eller av systemet.
När RAB-systemet är avstängt lyser varningslampan RAB-system OFF när växelspaken är i läget R (backläge).
Varningslampan RAB-system OFF tänds också när växelspaken är i läget R ( backläge) och RAB-systemet är på om parkeringssensorerna (sonar) tillfälligt har stängts av med hjälp av inställningen [Parkeringshjälp].

Systemet RAB aktiveras automatiskt när elbilssystemet startas på nytt.

När överföringen är i läge R (backläge) och skärmen parkeringshjälp visas på fordonsinformationsskärmen kan RAB-systemet tillfälligt inaktiveras genom att trycka på -omkopplaren på ratten.